21 February 2011

Akademia Solidarności

Ruszył właśnie nabór do siódmej edycji Akademii Solidarności. Akademia Solidarności to międzynarodowe seminarium dla młodych ludzi z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Kazachstanu i Rosji, ktore odbędzie się w dniach 8-13 maja 2011 w Gdańsku. W Akademii Solidarności brałem udział w lipcu 2009 roku. Celem seminarium jest próba odnalezienia pomostu między ideami polskiej Solidarności, a wyzwaniami świata współczesnego. Daje mu to bardzo charakterystyczny, społeczny i polityczny rys. W tym roku warsztaty odbywać będą się w obrębie trzech ścieżek: Idea Solidarności, Partycypacja społeczna i innowacje społeczne, Zmiana społeczna i rola lidera.

Organizatorem Akademii Solidarności jest Europejskie Centrum Solidarności - organizacja, o której jakiś czas temu było głośno w kontekście koncertu z okazji 30-lecia Solidarności. Niestety, Europejskie Centrum Solidarności jest organizacją bardzo silnie uwikłaną w politykę historyczną, co niekorzystnie odbija się na jego wizerunku. Było też oskarżane o niegospodarność i trwonienie pieniędzy. Cóż, muszę przyznać, że ECS ma naprawdę dużo pieniędzy, a projekty, które realizuje, robione są z rozmachem. Pamiętam, że Akademia Solidarności miała niezwykle liczną obsługę i wiele wydatków, z których ja, organizując ten projekt, z czystym sumieniem bym zrezygnował. Niezależnie od tego i od uwikłania ECS w bieżące rozgrywki polityczne (niezawinionego przecież przez samą organizację i jej dyrektora), program był dobrze przygotowany, a poziom merytoryczny seminarium wysoki, zachowano tez równowagę między wykładami i warsztatami oraz zadbano o dobór wartościowych uczestników i program fakultatywny. Akademia Solidarności nie była projektem wybitnym, nie poszerzyła mojej wiedzy w wybitny sposób, ale z pewnością jest to forum, na którym można poruszyć pewne ważne tematy. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym Akademia się odbywa - Gdańsk, malownicze miasto i kolebka Solidarności. Akademię Solidarności 2009 wspominam bardzo dobrze i zachęcam do aplikowania na jej tegoroczną edycję.

Przy okazji zapraszam też na inną, mniejszą Akademię. W dniach 17-20 marca Klub Jagielloński organizuje w Niepołomicach pod Krakowem Akademię Dobrego Państwa, weekendowe seminarium dla studentów. Akademia Dobrego Państwa odbywa się już po raz IX. Tematem przewodnim tegorocznej Akademii będzie "Polskość wobec Nowoczesności". Niepołomice, to, jak słyszałem, dobre miejsce do wypoczynku i intelektualnych debat. Wszystko wskazuje na to, że będę uczestniczył w tegorocznej Akademii. Także podwójnie zapraszam.

No comments:

Post a Comment