13 November 2011

Tydzień Edukacji Globalnej w Krakowie

Właśnie rozpoczął się międzynarodowy Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to coroczny festiwal, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych.


Z tej okazji organizuję w Krakowie festiwal filmów pod hasłem "Globalne problemy i rozwiązania". Razem z Forum Młodych Dyplomatów i Fundacją Humanity in Action przygotowaliśmy dla was w pięć wieczorów – od niedzieli do czwartku – ze specjalnie wybranymi filmami o problemach globalnych, które możecie oglądać za darmo na wygodnych sofach przy aromatycznej kawie Fair Trade w klubie Finka. Zapraszam!

Program wydarzenia po kliknięciu WIĘCEJ oraz na facebooku.PROGRAM

Niedziela 13.11, 19:00Problem 1. Konsumpcja
Film: „Brand new world” (Nowy wspaniały świat) , reż. Andrzej Wójcik, 56 min.
Czy wizja państwa zarysowana przez Aldousa Huxley'a się spełnia? Czy już żyjemy w huxleyowskim społeczeństwie opartym na manipulacji umysłów, ogłupiającej pop-kulturze oraz nieustającej konsumpcji? Film jest niezwykłą mozaiką dokumentalnych form i stylów, która w niebanalny sposób stawia pytania o naturę współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego.
Po filmie dyskusja. Wprowadzenie: Andrzej Wójcik - reżyser

Poniedziałek 14.11, 19:00Problem 2. Handel Światowy
Film: "Wojny bananowe" (Banana Wars) reż. Didier Fassio, Francja 2008, 52 min.
Banan, który jeszcze na początku XX wieku był niemal nieznany w krajach zachodnich, dziś jest dostępny i uwielbiany na wszystkich kontynentach. Handel bananami przynosi bilionowe zyski, o które walczą międzynarodowe koncerny spożywcze. Dokument opowiada o batalii o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji tego najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie. Film udostępniony przez Polską Zieloną Sieć w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT
Po filmie dyskusja. Wprowadzenie: Mikołaj Kołyszko – Zielone Wiadomości

Wtorek 15.11, 19:00Problem 3. Ekspansja korporacji
Film: „Era miedzi” (Copper Age) reż. Ivo Bystrican, 52 min.
Był pewnego razu mały, odległy i ubogi kraj, który miał dużo miedzi. Każdy w tym kraju czerpał z tego trochę zysków. Ale pewnego dnia ceny miedzi spadły. Ktoś doradził, aby kraj sprzedał swoje kopalnie i tak zrobiono. Po jakimś czasie ceny znów wzrosły, ale teraz pieniądze płynęły już do innych kieszeni... Film opowiada o dobrych i złych stronach ekspansji międzynarodowych korporacji na przykładzie kopalni miedzi w Zambii.
Po filmie dyskusja. Wprowadzenie: Katarzyna Zegadło – Akcja dla Globalnego Południa

Środa 16.11, 19:00Problem 4. Zysk i wyzysk
Film: "Warsztat Świętego Mikołaja"(Santa's Workshop) reż. Lotta Ekelund, Szwecja 2004, 33 min.
Niskie koszty pracy sprawiają, że większość produkcji przenosi się obecnie do Chin. Tam produkowanych jest 80% zabawek świata, niestety często kosztem cierpienia ludzi i dewastacji środowiska. Pracownicy mówią o długich godzinach pracy, niskich płacach i niebezpiecznych warunkach w fabrykach. Firmy zabawkarskie z Europy obwiniają za nadużycia chińskich dostawców, którzy z kolei twierdzą, że przy istniejącej konkurencji nie mają możliwości innego prowadzenia fabryk. Czy w świecie globalnej konkurencji istnieje etyczne wyjście z tej sytuacji?
Po filmie dyskusja. Wprowadzenie : Justyna Szambelan – Polska Zielona Sieć

Czwartek 17.11, 18:00A drogi rozwoju?
Film: Zasługujesz, by wiedzieć” (You deserve to know), reż. Tomasz Bułhak, Dolphine Emali, 30 min.
Film jest 30-minutowym dokumentem, ukazującym 6 pomysłów jak zmienić rzeczywistość. Został nakręcony w 2009 r. w slumsie Kibera w Kenii jako część projektu Fundacji Ekonomicznej Polska – Afryka Wschodnia.
Po filmie dyskusja. Wprowadzenie: dr Katarzyna Jasikowska – Uniwersytet Jagielloński


Festiwal organizowany w ramach Międzynarodowego Tygodnia Edukacji Globalnej

Organizatorzy:
Forum Młodych Dyplomatów
Fundacja Humanity in Action
Związek Stowarzyszeń Grupa Zagranica


Partnerzy:
Polska Zielona Sieć
Polska Akcja Humanitarna
Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia
Ośrodek Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ
Koło krakowskie partii Zieloni 2004
Klub Finka

No comments:

Post a Comment