28 April 2011

Gdzie rozwieszać plakaty?

Otrzymałem maila z krótkim pytaniem od jednej z organizatorek konferencji naukowej w Krakowie:

"Czy jeśli wydrukujemy plakaty z samym logiem konferencji, ew. adresem strony internetowej, to możemy je porozwieszać na mieście?"

Odpowiedź brzmi: 
Plakatów na mieście nie należy rozwieszać z dwóch podstawowych powodów:
 1) niemal wszystkie słupy i tablice ogłoszeniowe należą do prywatnych firm, ktore każą sobie słono płacić za rozwieszanie tam plakatów (to kwoty rzędu nawet kilkuset złotych za dzień).
 2) natomiast rozwieszanie poza słupami jest zabronione i można dostać mandat od straży miejskiej.

Przypominam, że na plakatach są zwykle jakieś dane organizatorów, więc z egzekwowaniem kar nie ma dużego problemu, a jeszcze możemy się wstydu najeść. Oczywiście są tacy, którzy rozwieszają "na dziko" (są nawet ludzie, którzy się w tym specjalizują i rozwieszają w miejscach publicznych za pieniądze - oni wiedzą, gdzie można rozwiesić plakaty tak żeby zminimalizowac ryzyko otrzymania mandatu). Ale generalnie nie polecam tej metody.

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest rozwieszanie plakatów w budynkach (w tym przypadku uniwersyteckich). W większości budynków uniwersyteckich są przeznaczone do tego tablice. Jeśli nie, zawsze można spytać osobę z administracji budynku, gdzie można zamieścić ogłoszenie. Zalet jest kilka - mniej pracy, mniejsze ryzyko, że plakat zniknie w dzień po powieszeniu, mniejsze koszty. Ponadto docieramy nie do wszystkich przechodniów, a do wybranych osób, zazwyczaj do naszej grupy docelowej.

No comments:

Post a Comment