27 August 2012

Wypowiedź dla Gazety Wyborczej

W zeszłym tygodniu zostałem poproszony o wypowiedź jako trener prowadzący szkolenia z komunikacji, asertywności i umiejętności miękkich na temat przyczyn w trudnościach młodych w odnalezieniu się na rynku pracy. Wypowiedź została wydrukowana w Gazecie Wyborczej w dodatku "praca" jako podsumowanie artykułu dotyczącego wypowiedzi młodych ludzi na temat sytuacji na rynku pracy. Cały artykuł można znaleźć tutaj.
Dosyć interesujący jest fakt jak dużego skrótu dokonała gazeta, dlatego poniżej podaję moją wypowiedź w formie w jakiej jej udzieliłem (1) oraz taką, jaka została opublikowana (2).
1. "Winne jest co innego - brak kompetencji miękkich, takich jak skuteczna komunikacja, zarówno u pracodawców jak i pracowników: - Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik nie jest urządzeniem typu plug-and-play tylko żywym człowiekiem, który ma swoje potrzeby i pasje, ale też złe nawyki i wady. Każdą osobę do pracy będzie motywowało co innego - jednych wizja awansu, innych możliwość rozwoju, jeszcze innych dobra atmosfera w grupie. Dlatego do każdego pracownika trzeba podejść indywidualnie, poznać jego potrzeby i próbować wyjść im naprzeciw. Pracownicy z kolei muszą nauczyć się rozmawiać z pracodawcą i komunikować mu w uprzejmy sposób o swoich potrzebach i problemach. I to zanim zdecydują się odejść, a nie kiedy będzie już za późno."
2. "Artur Wieczorek, rekruter i trener, ocenia, że i podwładnym, i szefom brakuje tzw. kompetencji miękkich, takich jak skuteczna komunikacja. - Ci pierwsi muszą nauczyć się rozmawiać z pracodawcą i komunikować mu potrzeby i problemy. Z kolei pracodawcy powinni wiedzieć, że pracownik nie jest urządzeniem plug-and-play, tylko człowiekiem, który ma potrzeby i pasje, ale też złe nawyki i wady. A każdego do pracy motywuje coś innego."

2 comments:

  1. Jedna z najlepszych prezentacji o motywacji:

    http://www.youtube.com/watch?v=u6XAPnuFjJc

    Polecam książki Daniela Pinka. "Drive" i "Johnny Bunko na drodze do kariery"

    ReplyDelete
  2. Hehe, dzieki, znam te prezentacje, tez uwazam ze swietna :)

    ReplyDelete