23 August 2012

Warsztat z bananem

W tym tygodniu na zaproszenie Amnesty International miałem przyjemność prowadzić dla młodzieży licealnej z 5 krajów uczestniczącej w międzynarodowym projekcie wymiany w Krakowie krótkie, 3-godzinne warsztaty na temat  idei Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade).

"Warsztat z bananem" jest bardzo prostym, a jednocześnie obrazowym ćwiczeniem przybliżającym uczniom tematykę Sprawiedliwego Handlu. Uczniowie mają za zadanie podzielić banana (może to być prawdziwy banan, ale można go też narysować) - dzielą się na 5 grup - robotników, właścicieli plantacji, firmy transportowe, dystrybutorów i sprzedawców i mają rozdzielić pośród siebie zysk z banana. Potem pokazujemy im rzeczywiste sumy które są następujące:

robotnicy - 1,5%
wlasciciele plantacji 10,5%
przewoznicy 26%
dystrybutorzy 22%
sprzedawcy (sklepy, markety) 40%

To zestawienie od razu pokazuje, że coś jest nie tak ze światem, w którym żyjemy (z każdego banana, który kosztuje - powiedzmy - złotówkę robotnik, który go zbiera, dostaje 1 grosz, a sprzedawca 40 groszy).

  
Ćwiczenie jest bardzo proste, łatwe do przeprowadzenia, a jednocześnie obrazowe. Po ćwiczeniu możemy wprowadzić uczniów w kwestię Sprawiedliwego Handlu i problemów, na jakie odpowiada, wyświetlić film, lub zachęcić do dyskusji na temat globalnych zależności. Szczegółowy opis ćwiczenia z bananem można znaleźć w kilku miejscach, na przykład TUTAJ. Zdecydowanie polecam!

No comments:

Post a Comment