10 December 2012

Koniec szczytu klimatycznego ONZ

Pomimo, że negocjacje podczas 18 szczytu klimatycznego ONZ (COP 18) były zaplanowane na dwa tygodnie, do ostatniego dnia nie udało się osiągnąć porozumienia i negocjacje przeciągnęły się o prawie 24 godziny - w nerwowej atmosferze wyczekiwania trwały całą noc z 7 na 8 grudnia i następujący dzień.
 
Dzisiaj pozwalam sobie na podsumowania i refleksje. Techniczne podsumowanie, wyjaśnienie procesu negocjacji, jego znaczenia dla Polski i  dla krajów rozwijających znajduje się na blogu projektu, w którym brałem udział - Adoptuj Negocjatora (Adopt a Negotiator). Osobom, które oczekują mniej technicznej, a bardziej refleksyjnej relacji, szczerze polecam wywiad ze mną, który ukazał się w piśmie Zielone Wiadomości. Staram się w nim pokazać szerszy kontekst i kulisy rozmów klimatycznych.
 
Tegoroczne negocjacje mamy już za sobą, ale czeka nas ogromna praca w przyszłym roku, kiedy gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ będzie Polska. Mam nadzieję, że podobnie jak w tym roku, będę tam z zespołem obserwatorów, aby przyglądać się ich postępom.

No comments:

Post a Comment